Magyarországon kb. 3.000.000 ember tapasztal állkapocs problémához köthető tüneteket, például az izmok, az ízület és annak környékén jelentkező fájdalmat. Ennek egyik oka a rágóizmok extrém mértékű túlterhelődése, ami megnyilvánulhat a fogak összeszorításában, csikorgatásában vagy az állkapocs előretolt helyzetű tartásában. Szaknyelven ezt nevezzük bruxizmusnak.
forrás: https://www.youtube.com/@SemmelweisEgyetemvideo
Ha a fájdalom nagymértében befolyásolja étkezésünket, alvásunk minőségét, hatással van mindennapi tevékenységeinkre, illetve huzamosabb időn keresztül nem szűnik, forduljunk az állkapocs kezelésében jártas fogorvoshoz és állkapocs-specialista gyógytornászhoz!
Oktatóvideónk bemutatja, hogyan lehet a fenti szakemberek javaslatára otthon végezhető gyakorlatokkal csökkenteni a fogszorítás következtében kialakult állkapocs-ízületi és rágóizom-fájdalmat.
Ezekre figyeljünk a gyakorlatok során:
- az alsó és a felső fogsor nem érintkezhet egymással
- a fájdalom egy 10-es skálán nem haladhatja meg a 4-es értéket
- a gyakorlat okozta fájdalomnak 15 percen belül múlnia kell
- amennyiben panasza tartósan felerősödik, függessze fel a gyakorlást és konzultáljon a fent említett szakemberekkel
A gyakorlatok ellenjavallatai:
- akut gyulladás, fertőzés
- fej-nyak területét érő akut traumás sérülés
- fej-nyak területén található ismeretlen eredetű duzzanat vagy csomó
- szájüregi nyílt seb
A gyorsabb javulás érdekében hagyjunk fel szájüregi rossz szokásainkkal, mint például a rágózás, a ceruza vagy toll rágcsálása. Kerüljük az állkapocs kézzel való támasztását, csökkentsük a koffeinbevitelt, valamint mellőzzük a kemény és rágós ételek fogyasztását! Ügyeljünk az ergonomikus munkakörnyezet kialakítására, különösen, ha számítógép előtt dolgozunk és figyeljünk a helyes testtartásra!
Mivel a fogszorítás hátterében gyakran áll stresszes életmód, a tünetek kezelésére javasolt a pszichoterápia, relaxációs technikák elsajátítása.