Mint ahogy a neve is utal rá, a magas hegyvidékeken terem ez a csodálatos növény. Magyarországon, a vadon termő árnika mára már sajnos kipusztult, nagy erőfeszítéseket tesznek a természetes élőhelyére való visszatelepítésére.
A népi gyógyászat hagyományosan sérülések, ütések, zúzódások, vérömlenyek, kezelésére használta, mert enyhítette a fájdalmat, az ödémát, a gyulladást. Ezeknek a gyógyhatásainak köszönhetően javasoljuk a fogászati műtétek után történő esetleges duzzanatra, ödémára, balesetek okozta sérülésekre. Külsőleg lehet az árnika teájával borogatni a sérült, duzzadt területet, illetve kenőccsel is jól kezelhetőek az ilyesfajta panaszos részek. A Traumeel kenőcsnek is egyik összetevője az árnika, amit külsőleg-belsőleg (szájüregen belül az ínyre kenve) egyaránt használhatunk.
Az árnika jól használható ütésekre, karcolásokra, gyulladt sebek kezelésére, enyhíti a fájdalmat és megelőzi a fertőzéseket. A virágot a bőrbe dörzsölve bőrvörösítő hatású, felmelegíti a szöveteket és növeli a véráramlást, ezzel gyorsítja a véraláfutások felszívódását. Használható izomfájdalmak, rándulás, reumás fájdalmak esetén.
Antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságával alkalmassá teszi az ekcémás bőr, akné, fekélyek kezelésére. Az érintett területet forrázott, lehűtött teával gyengéden mosogassuk le, majd hagyjuk megszáradni rajta a vizes oldatot. Szájüregi gyulladások, afták, torok- és gégegyulladás esetén naponta többször gargalizáljunk a teájával.
Az árnika hatása gyorsan kialakul, kis adagokban is nagyon hatékony, nem csoda hát hogy a homeopátia alapszerévé vált. A mai napig az egyik, laikusok körében is legtöbbet használt szer. Kiváló helyi vérzéscsillapító hatású, ennek köszönhetően nagyon jól alkalmazható különböző vérzést okozó fogászati beavatkozások (fogkőeltávolítás, foghúzás, műtétek, implantálás) előtt, a kezelések közben és otthoni utókezelésre.
Az árnika virágából készített teát kizárólag csak külsőleg javasoljuk használni!
Belsőleg a tea fogyasztása nem ajánlott, mert hasmenést, hányást, gyors szívverést is okozhat.
Külsőleg hatékony az árnika tinktúra érszűkület kezelésére, mivel fokozott hatással van az érrendszerre, tágítja a hajszálereket, keringésjavító és vérbőséget keltő.
Nem is gondolná az ember, hogy milyen széleskörű jótékony hatása van ennek az elbűvölő napsárga színű növénynek! :)
Forrás: https://fitoterapiakalauz.hu/arnika-a-ketarcu-gyogynoveny/
Összeállította: Soszel-Palatinus Gabriella szájhigiénikus, természetgyógyász