Professzionális szájhigiénés tisztítás

(Fogkőeltávolítás/depurálás)

A szájhigiénés tisztítás lényege, hogy a fogorvos vagy a szájhigiénikus speciális eszközökkel eltávolítja a fog felszínéről, illetve az íny alól a fogköveket és a lepedéket. Ezt követően simára polírozza a zománcfelszíneket, illetve eltávolítja az elszíneződéseket a fogakról. A tisztítás eredményeképpen elmúlik az ínygyulladás és a fogak világosabbak lesznek.

Meggyőződésünk, hogy a felvilágosított és a kezelés fontosságával tisztában levő Pácienseink könnyebben megértik - az olykor kellemetlenségekkel is járó - szájhigiénés tisztítás jelentőségét: az íny- és a fogágybetegségeinek a megelőzését.

Íme a Pácienseink által megfogalmazott leggyakoribb kérdések.

Hogy alakulnak ki a fogkövek?

A fogkövek kialakulása alapvetően két tényezőn múlik: a szájhigiéne minőségén, alaposságán és a nyál ásványisó tartalmán. Az első rajtunk múlik, a második tényezőn - jelen tudásunk szerint - nem tudunk változtatni. Minden étkezés után lepedék marad a fogainkon, amit fogkefével, fogselyemmel el tudunk távolítani. Amennyiben felszínesen mossuk a fogainkat, a lepedék és a benne szaporodó milliárdnyi baktérium hatására már napokon belül begyullad a fogínyünk. Emellett, a nyál ásványisó tartalmától függően, lassan el kezd meszesedni a lepedék, s fokozatosan megkeményedik és kialakul a fogkő.

Milyen gyakran kell a fogköveket eltávolítani?

Ez egyénileg változó: valakinek elég évente egyszer, másoknak 2-3 havonta szükséges. A leggyakoribb a félévente megismételt tisztítás.

Miért fontos legalább évente kétszer eltávolítani a fogköveket?

A fogkőeltávolítás célja a prevenció. A tartós ínygyulladás először un. tapadásveszteséget okoz, amikor a fogíny szoros tapadása megszűnik a fognyaknál és kialakulnak a tasakok. A hónapok múlásával egyre mélyülnek ezek a zsebek a fogak körül, s innen már csak idő kérdése, hogy mikor indul el a visszafordíthatatlan ínysorvadás, illetve az ezt kísérő fogágy leépülés. A fogágy-gyulladás (latinul parodontitis) kezelés nélkül foglazuláshoz, illetve akár teljes fogelvesztéshez vezethet. A rendszeres szájhigiénés tisztítás célja ennek a patológiás folyamatnak a megelőzése, illetve -ha már egy krónikus folyamattal találkozunk - a megállítása.

Hogyan előzhetjük meg a fogkőképződést, azon kívül, hogy elmegyünk a rendszeres tisztításra?

Sokat segít a helyes fogmosás technika elsajátítása, a rendszeres fogköztisztítás, fogselymezés illetve fogköztisztító kefe használata, a reggeli olajrágás és a tudatos táplálkozás.

Mitől függ, hogy milyen rendszerességgel járjunk tisztításra?

Általában a gyulladás mértéke mutatja, hogy milyen időközönként javasolt a tisztítás. Lehet akár két heti, havi, 3-4 havi periódusa is a terápiának. Ideális esetben, ha gyulladásmentes az íny, akkor félévente javasolt a tisztítás. Gyulladás esetén, a tünetek megszűnéséig sűrűbben javasolt a kezelés.

Milyen soron kívüli esetben ajánlott a fogkőeltávolítás?

  • foghúzásszájüregi műtétek előtt
  • implantálás előtt
  • korona, híd vagy egyéb fogpótlások készítése előtt
  • rögzített fogszabályozó készülék ragasztása előtt
  • várandóság idején

Tasakképződés során vissza tud tapadni az íny a foghoz?

A tasak mélységétől és a gyulladás mértékétől függ a visszafordíthatóság esélye. Nagyon fontos hogy megfelelő időben kezdődjön a kezelés. Mivel ez egy hosszú folyamat, így sok türelemre, kitartásra, együttműködésre van szükség. Rendelőnkben számos hagyományos és alternatív kiegészítő gyógymódok állnak rendelkezésre a folyamat megállítására, szinten tartására. Homeopátia, antropozófus készítmények, lézerterápia, piócaterápia, fitoterápia.

Hány éves kortól ajánlott a tisztítás?

A fogkő megjelenése életkortól független. Ritka esetben gyermekeknél is előfordul a fogkőképződés, általában a maradó fogak megjelenését követően. Ha ezt időben észrevesszük, akkor érdemes a szájhigiénikussal lepolíroztatni a fogakat.

Fájdalmas a fogkőtisztítás?

Gyulladásmentes állapotban általában nem. Esetenként a fájdalmat okozhatja fognyaki érzékenység, ilyenkor érdemes a tisztítás előtt kezelni azt.

Korábbi alkalommal nagyon fájt a fogkőtisztítás. Lehet ez ellen valamit tenni?

Természetesen van erre is megoldás. Alap esetben a szájhigiénikusaink ízesített érzéstelenítő zselével el tudják az ínyt zsibbasztani. Ha ez nem elég, akkor klasszikus érzéstelenítőt használunk, injekcióval tökéletesen elzsibbasztjuk az ínyt és a fogakat. Ilyenkor a teljes szájhigiénés tisztítás két alkalmat vesz igénybe, mert egyszerre nem tanácsos az összes fogat elzsibbasztani.

Mikor nem ajánlott az ultrahangos fogkőeltávolítás?

Pacemaker készülék viselése esetén mellőzendő az ultrahangos tisztítás. Ilyen esetben csak kézi műszerrel lehet elvégezni a műveletet.

Lehet-e általános ellenjavallata a depurálásnak?

Véralvadásgátló, vérhígító készítmények szedése esetén, mindkét eljárás, kézi vagy ultrahangos tisztítás előtt, kérje ki kezelőorvosa tanácsát.

Összeállította: Soszel-Palatinus Gabriella szájhigiénikus, természetgyógyász

Kontaktiere uns

4 + 9 =