Útifű (Plantago)

Seborvosság

Kneipp tiszteletes így ír az útifűről: „Úgy zárja le a tátongó sebet, mintha aranyfonallal varrtuk volna össze, mert mint ahogy az arany nem rozsdásodik, az útifű sem tűri a seb tisztátlanságát!”

Többféle útifüvet ismerünk, mindegyik fajtája bevonó hatású és kiváló fertőtlenítő, ennélfogva külsőleg-belsőleg nagyon jó sebgyógyító tulajdonságokkal rendelkezik. Használhatjuk gyomorfekélynél, tályogok, sipolyok kezelésekor.

Vérzékenység esetén növeli a vér sűrűségét, továbbá a hajszálerek gyógyulását segíti. Vérképzés rendellenességeire, vérszegénységre is használjuk. Szájüregben lévő sebeket pl.: műtétek, vágások, sérülések, foghúzások helyét látványosan gyorsan gyógyítja. Ilyenkor érdemes teájával gyengéden öblögetni, illetve az áztatásból visszamaradt gyógynövényt a sebre helyezve pár percig rajta tartani. Öblögetőszerként, elhalt fogak esetén képződött sipolyok kezelésére is javasolt. Fogínygyulladáskor, összehúzó hatásának köszönhetően, jó vérzéscsillapító.

Útifű tinktúrával kezelhető a fognyak hidegre-melegre, édesre jelentkező érzékenysége. A fájdalmas terület beecsetelésekor a tinktúra egy vékony védőréteget képez, mely védelmet nyújt a fognak. Mivel ez a réteg fogmosással kopik, ezért a műveletet érdemes időnként megismételni. Kisgyermekek ínyének gyógyítására is jótékony hatású a tinktúra. Ez esetben gézlapot helyezünk az ujjunkra, erre cseppentjük az oldatot, majd óvatosan bedörzsöljük a problémás területet. Ezt naponta többször is megismételhetjük.

Szirupot is készíthetünk az útifűből, melyet légzőszervi betegségek, köhögés kezelésére alkalmazzuk. Külsőleg a frissen szedett leveleket, ha összedörzsöljük, helyezzük az ekcémás bőrfelületre, pár napon belül látható lesz a változás. Rovarcsípéskor hasonló módon járjunk el.

Felhasználása

A gyógyteát forrázással készítjük: 2,5 dl vízhez 1 evőkanál szárazfű szükséges. 15 percig lefedve hagyjuk ázni, majd szűrjük le. Az ázott füvet felhasználhatjuk sebekre helyezve. A teát naponta többször is fogyaszthatjuk.

Szirup készítése: Vegyünk egy üres befőttes üveget, azt rakjuk rétegesen tele a feldarabolt útifű levelével és cukorral felváltva, majd szorosan zárjuk le. Ezután ássuk el az üveget egy napos, homokos területre. Hagyjuk három hónapig érlelni. Mikor letelt a három hónap, vegyük elő és szűrjük le. Köhögésre naponta 1-3 evőkanállal fogyasszunk belőle. A kisgyermekek különösen szeretik.

Forrás:
Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember nyomában 
Maria Treben: Egészség Isten patikájából

Összeállította: Soszel-Palatinus Gabriella, szájhigiénikus, természetgyógyász

Kontaktiere uns

6 + 7 =